Urządzenie działające jak amortyzator wodzy
Sawka Light Hand działa jak amortyzator wodzy.
Znajdująca się w środku tulei sprężyna rozciąga się w zakresie 0-3 cm. Zapewniając margines bezpieczeństwa eliminuje niezamierzone działanie wodzy oraz pozostawia koniowi przestrzeń, w której może poruszyć głową lub szyją szukając komfortowego dla siebie ustawienia.
Zestaw zawiera dwa amortyzatory (prawy i lewy).
Jak używać?
Mocowanie
Małe urządzenie wielkości karabińczyka jest łatwe do zamocowania przy wędzidle. Klips Sawka Light Hand® musi być przymocowany do kółka wędzidłowego w taki sposób, aby logotyp Sawka Light Hand® był widoczny (klips jest odwrócony od pyska konia). Z drugiej strony mocujemy wodze.
Może być używane w treningu dowolnej dyscypliny jeździeckiej.
Jak zacząć?
Wystarczy przymocować Sawka Light Hand® do wodzy i rozpocząć jazdę. Nabierz wodze na kontakt, a Sawka Light Hand® zrobi resztę, pomagając koniowi znaleźć dla niego komfortową pozycję.
Na początku staraj się unikać chodów bocznych. Najlepiej jest stopniowo wprowadzać konia w działanie produktu, zaczynając od jazdy po liniach prostych i dużych kręgach. Powinieneś poczuć znaczną poprawę lekkości od pierwszej sesji treningowej. Możesz także użyć Sawka Light Hand® podczas wykonywania pracy z ziemi.
Kiedy koń poczuje się dobrze, zacznij codzienny trening jak zwykle, ale tym razem z nowym uczuciem lekkości.
Radzimy jednak zawsze skonsultować się ze swoim trenerem w sprawie wszelkich zmian w rutynie treningowej.
Wypinacze
Dobrą metodą wprowadzania tego urządzenia do pracy z końmi jest praca na wypinaczach.
Przy obecnie stosowanych technikach pracy na wypinaczach koń nie ma żadnej zapowiedzi bariery ostatecznej. W przypadku próby uwolnienia się od niedogodności wypinacza, zwierzę od razu mocno odbija się od wędzidła. Lonżowanie na wypinaczach z amortyzatorem uczy konia rozpoznawania sygnałów poprzedzających zdarzenie. Włączanie się sprężynki konsekwentnie zapowiada działanie wędzidła. Nowatorskie działanie Sawka Light Hand® sprawia, że lżejszy kontakt z wędzidłem zapowiada mocniejszy.
Należy unikać zbyt grubych wędzideł żeby zniechęcać konie do “wieszania się” na nich.
Praca z siodła
Przy przejściu z pracy na wypinaczach na pracę w siodle pojawia się problem – ludzka ręka nie jest tak konsekwentna jak wypinacz i stale wprowadza zakłócenia. Dlatego to przejście zawsze niweluje pozytywny efekt osiągnięty wcześniej na wypinaczach.
I tu pomaga amortyzator Sawka Light Hand®, który zapewnia margines bezpieczeństwa, eliminując niezamierzone działania wodzy.
Wkrótce wydamy cały program treningowy, który pomoże Ci zmaksymalizować potencjał Sawki Light Hand®.
Często zadawane pytania
Czy korzystanie z Sawka Light Hand to „droga na skróty”?
Sawka Light Hand® daje jeźdźcom i koniom nowe możliwości porozumienia się, co nie znaczy, że jest to pójście na łatwiznę. Urządzenie pokazuje jeźdźcowi cel, do którego warto dążyć i pomaga koniowi odbudować zaufanie do ręki.
Być może Ty i Twój koń, mimo wielu lat treningu wciąż nie potraficie w pełni się dogadać. Być może popełniacie nieświadomie te same błędy. Najtrudniej wyjść poza utarte szlaki i przestać działać według dawno wyuczonych schematów. Dotyczy to zarówno koni jak i jeźdźców.
Wiele razy słyszeliśmy: „ten koń nie przeżuwa wędzidła, on zawsze jest taki sztywny, ten typ tak ma”. Potem przypinaliśmy Sawka Light Hand® do wędzidła i coś powoli zaczynało się zmieniać najlepsze. Potwierdzają to opinie użytkowników.
Z Sawka Light Hand® szybciej i łatwiej porozumiesz się ze swoim wierzchowcem. Korzystanie z tego urządzenia to środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie
Czym różni się działanie SLH od działania gumki przypiętej do wodzy?
Jeśli idzie o logikę działania, to niczym. Ale jest istotny aspekt psychologiczny, czyniący wielką różnicę. Jeździectwo klasyczne wymaga zachowania prostej wodzy. Rozwiązania z gumkami zaś je wybrzuszają. Jeźdźcy podświadomie dążą do napinania wodzy, co niweluje efekt delikatnej amortyzacji. Łącznik Sawka Light Hand® jest naturalnym przedłużeniem wodzy i przy jego stosowaniu ten problem nie występuje. Ponadto przy maksymalnym wyciągnięciu tłoka opór jest bardzo wyraźny i sygnalizowany cichym, ale słyszalnym dla konia, stuknięciem metalu o metal.
Dodatkowe zalety amortyzatora to solidne i estetyczne wykonanie, funkcjonalność, łatwość instalacji i uniwersalność użycia.
Czy Sawka Light Hand® pozwala na lepsze wyczucie „kontaktu” z pyskiem konia?
Zdecydowanie tak. Urządzenie pozwala na bardziej płynne podążanie za ruchem konia, a przez to na lepsze, bo niezakłócone wyczucie kontaktu.
Jeśli urządzenie rozciągnie się na 3 cm to już jest „zbyt” mocno?
Znajdujący się wewnątrz urządzenia tłok rozciąga się w zakresie 0-3 cm. Minimalne rozciągnięcie następuje już przy zamknięciu luźnej dłoni na wodzy. Maksymalne rozciągnięcie jest, wtedy gdy jeździec wyraźnie cofa rękę lub koń napiera na wędzidło.
Każdy koń jest inny, nie sposób jednoznacznie określić, co jest zbyt lekkim a co zbyt mocnym działaniem bez przyjrzenia się danemu przypadkowi. W pracy z dowolnym koniem pamiętajmy, że ostatecznym celem jest osiągniecie miękkości i lekkości w ruchu i na kontakcie.
Wyciagnięcie maksymalne to znak, że Sawka Light Hand® przechodzi niejako w tryb pracy zwykłej wodzy. Zanim konie zrozumieją istotę tego przyjaznego dla nich urządzenia, będą wyciągać sprężynkę maksymalnie. Muszą to zrobić, żeby wiedzieć gdzie kończy się granica komfortu.
Jak szybko koń „odnajduje ” się w pracy z tym urządzeniem?
Większość koni zauważa znaczącą poprawę już w pierwszych minutach jazdy. Koń automatycznie reaguje na poprawę jakości kontaktu, tak jak momentalnie reaguje na poprawę dosiadu czy rozluźnienia jeźdźca.
Wyjątek stanowią konie, które utraciły zaufanie do ręki jeźdźca. Dzieje się tak, kiedy koń jest prowadzony nieprawidłowo przez długi czas, często dotyczy to koni rekreacyjnych. Im potrzeba więcej czasu, by odbudować zaufanie. Po prostu te konie uparcie szukają doznań znanych im z dotychczasowej praktyki życiowej.
Ile waży urządzenie? Czy jego waga może przeszkadzać koniowi?
Sawka Light Hand waży około 150 g.
Gdy wodze są napięte stanowi ich przedłużenie pomiędzy ręką jeźdźca a pyskiem konia. Gdy wodze są luźne, zwisa swobodnie i nie przeszkadza koniowi. Działanie Sawka Light Hand® zależy od działania ręki. Kiedy wodza jest luźna a ręka bierna urządzenie nie wywiera znaczącego nacisku na kąciki pyska konia.
Czy dzięki Light Handowi koń pozostanie dłużej na kontakcie?
Sawka Light Hand® niweluje drgania wodzy i przypadkowe ruchy ręki jeźdźca. Ułatwia koniowi pozostanie na kontakcie.
Problemy z kontaktem mogą mieć źródło gdzie indziej. Trzeba się upewnić że konia nic nie boli, że siodło jest dopasowane i koń akceptuje wybrany rodzaj kiełzna.
Jaka jest trwałość urządzenia?
Jeśli Sawka Light Hand jest używane zgodnie z przeznaczeniem, jest bardzo trwałe. Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją. Należy unikać zgięć bocznych, gdyż nie jest odporny na zginanie w tej płaszczyźnie.
Konserwacja – W jaki sposób dbać o urządzenie?
Zalecamy smarowanie tłoka zacisku co sześć miesięcy. Dobrym nawykiem jest mycie urządzenia w czystej wodzie po każdym użyciu.
Certyfikaty i bezpieczeństwo
Produkt wykonany jest z nieszkodliwych materiałów. Certyfikaty bezpieczeństwa są dostępne na żądanie.
Warunki gwarancji
Producent udziela dwuletniej gwarancji na urządzenie. Gwarancja nie jest udzielana, jeśli produkt jest używany w sposób niezgodny z instrukcją. Producent nie ponosi odpowiedzialności za niewłaściwe użycie Sawka Light Hand®.
Produkt dostępny w ilości ograniczonej. Nie gwarantujemy że trafi do każdego zamówienia.
W celu uzyskania większej ilości informacji na temat dostępności produktu, sugerujemy kontakt telefoniczny z obsługą sklepu.